چرا خواندن نماز با مهر کربلا ثواب بیشتری دارد و یا مثلآ خواندن نماز در مسجد جامع؟

[ad_1]

پیش از جواب شایان ذکر است، ما مسلمانان به وپژه شیعیان برای برخی اشیاء مانند تربت امام حسین(علیهم السلام اثر مستقلی در برابر خداوند متعال قایل نیستیم. قداست و احترام به این ها از ناحیه خداوند متعال و به دستور او به واسطه پیامبر اکرم و ائمه علیهم السلام رسیده؛ پس، در واقع احترام گذاشتن و ارزش نهادن ما بر این اشیاء به خاطر خود آن ها نیست بلکه به خاطر فرمان خداوند متعال است. چنانچه به هر دلیلی خاک مکان دیگر یا جایگاه دیگری برای نماز خواندن سفارش می شد، آن جا برای ما قداست پیدا می کرد، یعنی همان خدایی که فرموده است نماز بخوانید و روزه بگیرید همان خدا احکام و شرایطی را برای عبادت مقرر فرموده است. گاهی شرایط وجوبی است و گاهی استحبابی و درک فضیلت بیشتر و موارد مذکور از این جهت است. لذا نباید در ارزیابی اعمال فقط با قالب مادی و کالبد ظاهری آنها توجه داشت بلکه کیفیت عمل بسیار مهم تر از این ظواهر (که در جای خود بسیار لازم است) است و شرایط زمانی و مکانی یا در نحوه انجام عمل برای فزایندگی در کیفیت است.

حکمت فضیلت تربت امام حسین(علیهم السلام
حکمت فضیلت و ارزش تربت امام حسین به خاطر روایات خاصی است که در این باره حتی از زبان پیامبر اکرم(ص) و پس از ایشان از زبان امامان معصوم(علیهم السلام برای ما رسیده است. از جمله در روایتی آمده است: حضرت صادق(علیهم السلام پارچه ای داشتند که در ان تربت امام حسین قرار داشت هنگام نماز این خاک را بر سجاده می ریختند و بر آن سجده می کردند و می فرمودند: «سجده بر تربت امام حسین(علیهم السلام حجاب های هفتگانه را از بین می برد». (بحارالانوار، علامه مجلسی، ج 82، ص 153)
اما این که چرا ائمه(علیهم السلام به این امر تشویق می کردند؛ گفتنی است: موجودات (جانداران و غیر جانداران) یکسان نیستند، میان افراد آدم، حیوانات و نباتات تفاوت ها و برتری هایی وجود دارد. به همین ترتیب امتیازهایی میان زمین وجود دارد؛ البته این برتری یک امر ذاتی و طبیعی نیست؛ بلکه روی مناسبات و جریاناتی است که در آن سرزمین رخ داده است برای مثال، سرزمین عرفات، کوه طور، مروه و صفا که محل نزول فرشتگان و مناجات انبیا و عبادت مسلمانان است، بر سایر زمین ها برتری دارد. این امر دنیای و مورد اتفاق همه است.
سرزمین کربلا به سان این زمین های مقدس است. در این زمین خون بهترین شهدای راه حق و هدایت ریخته شده است. در این سرزمین پاک فداکاری های بی مانندی از بهترین فرزندان رسول خدا رخ داده است. اگر ما موقع سجده برای خداوند متعال بزرگ، پیشانی بر تربت امام حسین(علیهم السلام می گذاریم، روی فضیلت و شرافتی است که از خون امام حسین و خون شهدای راه حق که به خاطر برپا داشتن نماز و تحکیم اصول توحید و حق و عدالت کشته شده اند، کسب کرده است و یکی از بهترین راه ها برای زنده نگه داشتن یاد این شهیدان در طول سالیان متمادی به همراه داشتن تربت آنان و سجده بر آن است. و مگر این که سجده بر تربت امام حسین(علیهم السلام این پیام را دارد که شخص نمازگزار همیشه توجه به دفاع از دین خدا داشته باشد که اگر مدافع دین خداوند متعال شد خاک او هم مقدس می گردد.

حکمت فضیلت مسجد جامع
مسجد از نظر قرآن کریم (حج، آیه 40) محل و کانونی برای عبادت خدا است و بر اساس آموزه های روایی ما، (وسایل الشیعه، شیخ حر عاملی، مؤسسه آل البیت، ص 380) مسجد منزل خدا است، به همین جهت این مکان شرافت بیشتری نسبت به زمین های دیگر دارد. از بین مساجد، مسجدالحرام، مسجد جامع هر شهر و پس از آن مسجد قبیله و … فضیلت بیشتری دارند. این اهمیت افزون بر سفارش روایات شاید به دلایل ذیل باشد:
1. از نظر اسلام، مساجدی که عهده دار نقش های مهمی در عرصه های عبادی، تربیتی، فرهنگی، اجتماعی سیاسی و نظامی باشند، ارزش بیشتری از سایر مساجد دارند؛ به طور معمول، این نقش ها در مساجد جامع شهر از مساجد دیگر بیشتر است.
2. اخلاص در عبادت ، یکی از شرط های عمده است. دست یافتن به اخلاص نیاز به فراهم شدن مقدمات و … دارد از جمله این شرایط، مکان نمازگزار، لباس نمازگزار و … است. مساجد جامع هر شهر از آن جا که به قشر خاصی تعلق ندارند و همه افراد _فقیر، ثروتمند، عالم و بی سواد_ رفت و آمد می کنند و حتی در ساختن آن نیز قشر خاصی دخالت نداشته، آدم را تا حدود زیادی از وابستگی به محله، قبیله، افراد خاص و … حفظ می کند.
3. در مساجد جامع در طول زمان، افراد پاک زیادی رفت و آمد می کنند و همین خود ارزش فوق العاده ای است.
[ad_2]

دکمه بازگشت به بالا