ملاک هایی که آدم می تواند مطمئن باشد که عاقبت به خیر تا آخر عمر خواهد بود چیست؟

[ad_1]

براى عاقبت به خیر شدن هیچ تضمینى وجود ندارد و تنها راهى که مى‏توان مطرح کرد این است که آدم باید دائما در حال مراقبه از نفس خویش باشد و لحظه‏اى زمام نفس را به دست شیطان ندهد. غرور و اطمینان به نفس، خود زمینه‏ساز گمراهى و اغواى آن مى‏شود. پیامبر اکرم(ص) در نمازهاى خود این دعا را مى‏فرمود: «الهى لا تکلنى الى نفسى طرفه عین ابدا؛ خداوند متعالا مرا لحظه‏اى به خودم وا مگذار» وقتى یکى از همسرانش با اشاره به مقام بلند حضرت نزد خدا از او علت این دعا را پرسید، حضرت فرمود: خداوند متعال برادرم یونس را لحظه‏اى به حال خود واگذاشت و آمد به سر او آنچه که آمد. بنابراین بهترین راه براى عاقبت به خیر شدن مراقبت دائم از نفس خویش است یا به عبارت دیگر مطمئن‏ترین راه و روش، ایمان و عمل صالح است. خداوند متعال در سوره العصر مى‏فرماید: «به عصر قسم که آدم‏ها همه در زیانند. مگر کسانى که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده‏اند و یکدیگر را به حق سفارش کرده و یکدیگر را به شکیبایى و استقامت توصیه نموده‏اند».
ایمان اولین و اساسى‏ترین و محکم‏ترین ریسمان نجات است و مطمئن‏ترین ضامن عاقبت به خیرى مى‏باشد. «عن ابى عبداللّه‏(علیهم السلام)… و قال فى قوله عزّ وجلّ «فقد استمسک بالعروه الوثقى» قال: هى الایمان باللّه‏ وحده لاشریک له…؛ از امام صادق(علیهم السلام) است که درباره این کلام الهى «فقد استمسک بالعروه الوثقى» فرمود: عروه‏الوثقى همان ایمان به یگانگى خداوند متعال بى‏شریک مى‏باشد»، (اصول کافى، ج 2، ص 14، روایت 1 به نقل از سرالاسراء، على سعادت‏پرور، ج 2، ص 324) جمله فقد استمسک… پاره‏اى از آیه‏الکرسى است که در آیه 256 سوره بقره آمده است یعنى… کسى که به طاغوت [بت و شیطان و هر موجود طغیانگر] کافر شود و به خدا ایمان آورد، به دستگیره محکمى چنگ زده که گسستن براى آن نیست… بنابراین آن دستگیره محکم (عروه‏الوثقى) که قابل گسستن نیست همان ایمان به خداوند متعال تعالى است.
عمل صالح رکن دیگرى است که آدم را از خسران، زیان و عاقبت به شرى نجات مى‏بخشد، چنان که سوره العصر بدان گواهى مى‏دهد و در حدیثى از امیرالمؤمنین على(علیهم السلام) وارد شده: «انکم ان اغتنمتم صالح الاعمال، نلتم عن الاخره نهایه الآمال؛ تحقیقا چنین است که اگر شما اعمال صالح را مغتنم شمرید به آن غایت بلند آرزوهاى اخروى خواهید رسید»، (الغرر والدرر، باب العمل، به نقل از سرالاسراء، استاد على سعادت‏پرور، ج 2، ص 209).
بنابراین با دو بال ایمان و عمل صالح باید از پستى خسران و عاقبت به شرى، به بلنداى رضوان، عرفان و عاقبت به خیرى پرواز کرد.
براى آگاهى بیشتر ر.ک:
1- راه گریز از شوربختى الزهرا.
2- تقوا عبدالحسین دستغیب.
[ad_2]

دکمه بازگشت به بالا