بهره‌برداری از فولاد مکران در سال آینده/ قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مناطق آزاد اصلاح شود

نصرالله ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه اجرای قانون پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به دلیل تصویب در مجلس شورای اسلامی لازم‌الاجرا است، اظهار کرد: مشکل اساسی در اجرای این مصوبه پرداخت مضاعف در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است، به این معنا که فعالان اقتصادی که مواد اولیه‌ای را از سرزمین اصلی خریداری و در هنگام خرید مالیات ارزش افزوده را به فروشنده پرداخت کرده و سپس به منطقه وارد می‌کنند.

وی افزود: گمرک جمهوری اسلامی مجدد هنگام ورود مواد اولیه به محدوده مناطق آزاد مالیات بر ارزش افزوده را دریافت می‌کند، به عبارت دیگر برای یک خرید، دو مرحله مالیات ارزش افزوده در مناطق پرداخت می‌شود.

مسوول اداره منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: از سوی دیگر بعد از طی فرآیند تولید و یا فرآوری و تبدیل مواد اولیه به کالا، تولیدکننده برای صادرات کالا به سرزمین اصلی بار دیگر مجبور به پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده می‌شود، به عبارتی مالیات ارزش افزوده پیش از اینکه کالا بفروش برسد و از مصرف‌کننده نهایی کند، باید از سوی تولیدکنندگان پرداخت شود و به همین دلیل واحدهای تولیدی در مناطق آزاد با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: پیشنهاد شده است که این قانون و دستورالعمل اجرایی  آن اصلاح شود تا موجب دلسردی فعالان اقتصادی و واحدهای تولیدی مناطق آزاد نشود و این اصلاحیه در مسیر قانونی خود در دولت برای ارائه به مجلس شورای اسلامی است.

بهره‌برداری از پروژه فولاد مکران طی یک سال آینده

وی با بیان اینکه فاز اول پروژه فولاد مکران منطقه آزاد چابهار با ظرفیت ۱.۶  میلیون تنی آهن اسفنجی در این منطقه یکی از پروژه‌های مهم اشتغال‌زا و کارآفرین است، خاطرنشان کرد: سازمان منطقه آزاد چابهار حمایت‌های لازم از این مجموعه و به‌عنوان شریک مطابق قانون تمام تعهدات خود را انجام داده است.

مسوول اداره منطقه آزاد چابهار ادامه داد: بر اساس برنامه زمان‌بندی اعلامی از طرف شرکت باید پروژه در سال ۹۷ به بهره‌برداری می‌رسید، در حالی پیشرفت واقعی پروژه تا زمان تحویل کمتر از ۱۰ درصد بود. مستند به قوانین و مقررات جاری در مناطق  باید تغییراتی در قرارداد اعمال می‌شد و از سوی دیگر ۱۰۰ هکتار زمین نیز به دلیل قرار گرفتن در حریم مسیر جایگزین شد که این موضوع نیز برای مذاکرات زمان‌بر بود.

ابراهیمی با تأکید بر اینکه سازمان منطقه آزاد چابهار بدون هیچ قصوری تعهدات خود را به سرانجام رسانده است، تأکید کرد: پس از جابه‌جایی زمین ۲۸ هکتار به کل ۳۰۰ هکتاری زمین در اختیار پروژه افزوده شد که مطابق آیین‌نامه نحوه استفاده از زمین و منابع ملی در مناطق آزاد باید به قیمت روز، محاسبه و  به سازمان پرداخت شود.

وی بیان کرد: این پایان ماجرا نبود زیرا هم‌زمان با آغاز تحریم‌ها و نوسان نرخ ارز، واردات تجهیزات زیرساختی با مشکلاتی همراه شد و از سوی دیگر سرمایه نیاز به افزایش داشت که در حال حاضر ۷۰۰ میلیارد تومان است و افزایش سرمایه تا یک هزار و ۵۰ میلیارد تومان در دستور کار مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت قرار گرفته است.

مسوول اداره منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: به دنبال رفع مشکلات فی‌مابین بوده‌ایم تا در روند اجرای پروژه و ادامه کار خللی به وجود نیاید از این رو تلاش کرده‌ایم تا با داوری دقیق اختلاف بین سازمان و شرکت شود و بدهی‌ها و مطالبات سازمان نیز وصول شوند.

ابراهیمی با بیان اینکه امیدوار هستیم طی سال آینده این پروژه به بهره‌برداری و سوددهی برسد، تصریح کرد: در این پروژه سهامداران عمده، شرکت همگامان سیستان و بلوچستان ۴۱ درصد، شرکت توسعه آزاد پاسارگاد ۲۰ درصد، بخش خصوصی حدود ٢٠ درصد، سازمان توسعه و نوسازی معادن (ایمیدرو) ۸.۶ درصد، سازمان منطقه آزاد چابهار ۶.۲ درصد و گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید ۲ درصد سهم دارند.

وی گفت: مقرر است میزان دقیق سهام و میزان افزایش آن برای منطقه آزاد چابهار بعد از بررسی دقیق مطالبات و بدهی‌های طرفین مورد ارزیابی دقیق‌تر قرار گیرد و در حال حاضر هیچ مشکلی برای ادامه روند کار توسط شرکت وجود ندارد.

ریمدان در مسیر توسعه

مسوول اداره منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه ۶۲۰۰ هکتار از مرز ریمدان (بازارچه مرزی ریمدان) به توسعه منطقه آزاد چابهار الحاق شده است، خاطرنشان کرد: این محدوده نیازمند احیا است که در فاز نخست در ١۶٢ هکتار از آن، ۲۷ فاز عملیاتی تعریف شده است که شامل زیرساخت‌های لجستیکی، ترانزیتی، امکانات اقامتی، فضای اداری، گمرک و فضای سبز می‌شود.

ابراهیمی با بیان اینکه برای تأمین زیرساخت‌های موردنیاز ازجمله تأمین آب آشامیدنی سازمان منطقه آزاد چابهار با قرارگاه سازندگی خاتم قراردادی به ارزش اولیه ۱۴۶ میلیارد تومان را به امضا رسانده شد که با ایجاد سه مخزن ذخیره‌سازی و لوله‌گذاری آب به منطقه ریمدان و روستاهای مسیر منتقل خواهد شد.

وی با بیان اینکه ریمدان مشکلی در تأمین برق ندارد، خاطرنشان کرد: در صورت اجرا پروژه آب منطقه سه مخزن ۲۰۰۰ مترمکعبی احداث می‌شود که آب ۱۴ روستا در مسیر را نیز تأمین خواهد کرد.

کاهش سرعت توسعه در پی انتخاب نکردن مدیرعامل/ هیچ پروژه‌ای متوقف نشده است

مسوول اداره منطقه آزاد چابهار با اشاره به تعیین و انتخاب هیات مدیره از سوی هیات وزیران طبق قانون چگونگی اداره مناطق آزاد اظهار داشت: با توجه به بازداشت شدن برخی افراد در چابهار و پیگیری احکام قضایی برخی از امور اجرایی، پروژه‌های عمرانی، تفاهم‌نامه‌ها و قراردادها و برخی تصمیم‌گیری‌های آتی با مشکل مواجه است و با سرعت کندی پیش می‌رود.

ابراهیمی با بیان اینکه درآمدزایی در منطقه آزاد چابهار به دلیل صادر نشدن حکم جایگزین برای مدیرعامل با مشکل مواجه شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات اتفاق افتاده در این منطقه با همکاری شورای تأمین استان و مراجع قضایی و شورای نظارتی استان توانستیم بخشی از مشکلات را پشت سر بگذاریم، اما اصل توسعه باید با تعیین اعضای هیات مدیره، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل توسط هیات وزیران انجام شود.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر هیچ پروژه‌ای متوقف نشده است، تأکید کرد: جذب منابع برای فعالیت‌های عمرانی و انعقاد قراردادها سرمایه‌گذاری دچار توقف و کندی در امور اجرایی شده است که خسارتی غیرمستقیم به درآمد سازمان وارد می‌کند.

مسوول اداره منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: امیدوار هستیم با پیگیری‌هایی مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد، به‌زودی شاهد انتخاب و معرفی هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار باشیم.

به گزارش ایرنا ابراهیمی در حکمی از سوی دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی با حفظ سمت معاونت توسعه مدیریت منطقه آزاد چابهار در پنج ماه گذشته مسوولیت اداره این منطقه را نیز عهده‌دار شده است.

برچسب‌ها مجلس شورای اسلامی ایمیدرو آهن اسفنجی منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار صرافی ارز دیجیتال

منبع: ایرنا

کلیدواژه: مجلس شورای اسلامی
ایمیدرو
آهن اسفنجی
مجلس شورای اسلامی
ایمیدرو
آهن اسفنجی
منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار
مالیات بر ارزش افزوده
منطقه آزاد چابهار
بهره برداری
مناطق آزاد
هیات مدیره

درخواست حذف خبر:

«آخرین اخبار ایران و جهان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا
منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «آخرین اخبار ایران و جهان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۳۷۵۲۷۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «آخرین اخبار ایران و جهان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

چهار دکل تجمیعی مخابراتی در کیش به بهره برداری رسید

به گزارش ایرنا، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش روز چهارشنبه در آیین بهره برداری از این طرح اظهار داشت: این جزیره دارای ۴۰ دکل مخابراتی است که تا کنون مدیریت ۱۰ مورد آن به شرکت تله کیش واگذار شده است.

مهدی کشاورز افزود: با توجه به برخی مشکلات موجود در نگهداری، سازمان منطقه آزاد کیش با همکاری دستگاه قضایی درحال بازپس گیری ۳۰ دکل باقی مانده از شرکت پیمانکار است تا خدمات مناسب تری در حوزه اپراتورهای تلفن همراه و شبکه اینترنت به ساکنان ارایه شود.

وی با بیان اینکه شرکت پیمانکاری تا کنون برای تحقق این اقدام مقاومت کرده است اضافه کرد: این بازپس گیری به علت عدم انجام تعهدات توسط پیمانکار به جریان افتاده و پیشنهاد می شود که شرکت پیمانکار در راستای تحقق مطالبه های مردمی و بهبود شرایط گام مذاکرات خود را انجام دهد.

کشاورز یادآور شد: مهمترین هدف سازمان منطقه آزاد کیش استفاده از حداکثر توان برای بهره مندی مطلوب ساکنان جزیره خدمات مختلف است و تنها ارتقای سطح آرامش و آسایش مردم دنبال می شود.

تمام خدمات تلفن همراه و اینترینت در دکل ها جدید تجمیع می شود

سرپرست اپراتور تلفن همراه سازمان منطقه آزاد کیش (تله کیش) نیز در این آیین با بیان اینکه هم اکنون چهار دکل مخابراتی در شهرک های نوبنیاد و صدف کیش تجمیعی شده است افزود: برای راه اندازی هر دکل تجمیعی حدود ۱۵ میلیارد ریال هزینه شده است.

محمد عزیزی اضافه کرد: با راه اندازی این دکل ها تمام خدمات تلفن همراه و شبکه اینترنت در این مناطق تقویت می شود و برنامه ریزی برای تجمیع خدمات در سایر دکل های در اختیار این شرکت نیز در حال انجام است.

برچسب‌ها کیش سازمان منطقه آزاد کیش هرمزگان عضو هیأت امناء اپراتور تلفن همراه سازمان منطقه آزاد کیش

بهره‌برداری از فولاد مکران در سال آینده/ قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مناطق آزاد اصلاح شود

دکمه بازگشت به بالا