اگر آدم احساس نیاز به این کند که باید ازدواج کند مخصوصا اگر دختر باشد چگونه باید از خدا بخواهد که این نیاز را برطرف کند؟

[ad_1]

در ابتدا به برخی شرایط استجابت دعا به طور مختصر و گذرا اشاره می کنیم و در پایان نکاتی چند در رابطه با ازدواج را یادآور می شویم.
دعا در صورتی به اجابت میرسد که شرایط زیر را داشته باشد:
1. به مصلحت بودن تحقق خواسته ی شخص دعا کننده ; زیرا در بعضی از موارد تحقق آن خواسته , برای شخص سودمند نیست . به عنوان نمونه رسیدن به مقام یا امکاناتی خاص , به نفع آدم نیست و بلکه ممکن است مایه ی دوری او از ایمان و تقوا گردد.
2. فرا رسیدن زمان مناسب برای تحقق مطلوب ; مثلا” ممکن است فردی علاقه مند باشد که شخصیت علمی ممتاز باشد و تلاش علمی فراوانی کند, ولی قطعا” در اندک زمان تحقق آن ممکن نیست و سال ها باید بگذرد تا نتیجه تلاش های خود را به دست آورد.
3. اخلاص در نیت و انقطاع کامل به خداوند متعال; چرا که عطایا, به اندازه ی نیت و اخلاص ث در آن , سرازیر می شوند. حضرت امیر(ع ) می فرماید: «ان العطیه علی قدر النیه؛ عطیه به اندازه ی ]اخلاص در[نیت] است».
4. معقول بودن خواسته ی آدم.
5. اقدام برای رسیدن به نتیجه و به کارگیری سایر عوامل طبیعی نقش دارنده متناسب با سنت های الهی در نظام خلقت.
6. روزی پاک و حلال ; پیامبر اکرم (ص ) فرمودند: «کسی که دوست دارد دعایش مستجاب شود, باید غذا و کسب خود را از حرام پاک کند». (میزان الحکمه , ج 3, ص 256, ح 5598)
7. از ته دل بودن دعا, نه لقلقه ی زبان؛ علامه ی طباطبایی (ره ) با استفاده ی از دو آیه ی شریفه ی «و اذا سألک عبادی عنی , فانی قریب اجیب دعوه الداع اذا دعان … ؛ هرگاه بندگانم از من سوال کردند, به درستی که من نزدیک هستم دعای دعاکننده را هرگاه مرا بخواند اجابت می کنم» (سوره بقره , آیه 186) و آیه ی «ادعونی استجب لکم؛ بخوانید مرا استجابت می کنم شما را» (سوره غافر, آیه ی 60).
برخی گفته اند در استجابت دعا دو چیز را معتبر می داند:
الف ) دعوت , خواستن و طلب باشد, آن هم به راستی و صداقت ; نه این که لقلقه ی زبان باشد که لفظ «ادعو» آن را می رساند.
ب ) فقط از خداوند متعال بخواهد که لفظ «…نی » همین را می فهماند. بنابراین این اگر به یک سبب از هزاران اسباب خارجی اعتماد کند, از خدا, نخواسته و در این جا «نی » محقق نشده است ». (المیزان , ج 2, صص 30 – 33)
8. یقین به اجابت داشتن ; پیامبر اکرم (ص ) فرمودند: «خدا را بخوانید و یقین به اجابت داشته باشید». (همان )
9. اصرار در دعا; پیامبر اکرم (ص ) فرمودند: «خداوند متعال بنده ای را رحمت می کند که حاجتی را از خدای عزوجل بخواهد, پس در دعا پافشاری ورزد؛ چه استجابت شود و چه نشود». (میزان الحکمه , ج 3, ص 268, ح 5666). امام صادق (ع ) نیز فرمودند: «هیچ دربی نیست که پی در پی کوبیده شود, مگر این که بر آدم گشوده خواهد شد».
10. رعایت آداب ظاهری ; رعایت زمان دعا, صلوات فرستادن در اول و آخر دعا, ستایش و تسبیح خداوند متعال و … (به کتاب های دعایی رجوع شود).
11. واسطه قرار دادن معصوم (ع )؛ خداوند متعال متعال می فرماید: «وابتغوا الیه الوسیله؛ به سوی خداوند متعال واسطه بجویید», (سوره مائده , آیه 35) و نیز می فرماید: «وقتی انسانها به خود ستم نموده و نزد تو می آمدند و طلب مغفرت می کردند, پیامبر نیز برای آنان استغفار می نمود, خدا را مهربان و استغفار پذیر می یافتند». (سوره نساء, آیه 64).
اما نکاتی که باید در مورد مسأله ازدواج مد نظرتان باشد عبارتند از:
1- «کلبه ی احزان شود روزی گلستان غم مخور». هنوز دیر نشده است سن ازدواج دختران دانشجو معمولا” بالاتر از 25 سال است . البته هدفمان از این نکته صبر نمودن نیست بلکه می خواهیم به عرض برسانیم که :
الف) اضطراب نداشته باشید چون دیر نشده است.
ب ) از خداوند متعال و رحمت بى پایان او مأیوس نباشید همچنان براى خود دعا کنید و در دعاى خود اصرار و پافشارى نمایید و همسرى مناسب را که فراهم‏کننده‏ى خوشبختى و سعادت دنیا و آخرت شما باشد، از خداوند متعال مسئلت کنید.
ج ) از خواندن دعاها و اذکارى که در این مورد در مفاتیح الجنان وارد شده است کمک بگیرید.
د ) با توسل و اهداى نماز، روزه قرآن و دیگر کارهاى خیر به پیشگاه ائمه اطهار(سلام‏الله علیهم اجمعین)، از آن‏ها بخواهید اجابت دعایتان را از خداوند متعال بخواهند.
ه ) هیچ گاه به دلیل تأخیر در مقصود پرخاش‏گرى نکنید؛ حسادت نورزید و الفاظ بى مورد، زشت، کفرآمیز، مأیوس کننده و… بر زبان جارى نسازید که تمام مراحل زندگى امتحان الهى است و اگر شما در این امتحانات پیروز نباشید، خود موجب تأخیر در مقصود مى‏شوند. توصیه اکید مى‏کنیم که مواظب باشید این تأخیر موجب معصیت نشود که خود باعث تأخیر بیش‏تر مى‏گردد.
و ) به خداوند متعال اعتماد و تکیه کنید و بدانید که ازدواج مسئله‏اى است که تأیید خداوند متعال سبحان و عنایت او بیش‏تر از هر عمل دیگرى مورد نیاز است. هرگز به امید دیگران و نا امید از عنایت خداوند متعال نباشید. مبادا در دل خود دیگران را مؤثرتر از خداوند متعال بدانید و چشم امید شما به دیگران باشد. بى تردید خداوند متعالى که چنین دخترى را آفریده است، کفو او را نیز در نظر گرفته و به موقع او را روانه منزل شما خواهد کرد.
2- اگر در دانشگاه محل تحصیل شما، مرکزی وجود دارد که در زمینه شناسایی و معرفی دختران و پسران مجرد فعالیت می کند – در صورتی که صد در صد مورد اعتماد شما و افراد با تجربه دیگر باشد و اصول اخلاقی و دینی را رعایت می کنند – آمادگی خود را به مسؤولین آن کانون اعلام کنید تا افراد مناسب و دارای صلاحیت به طور رسمی از خانواده محترمشان خواستگاری کنند. تأکید می شود که هرگز برای آشنایی با افراد مجرد، بدون اشراف و اطلاع خانواده خویش هیچ گونه تماسی (حضوری، مکاتبه ای، تلفنی) نداشته باشید تا دچار بعضی دام های خطرناک و عواقب سوء آن نشود.
[ad_2]

دکمه بازگشت به بالا