Ultimate magazine theme for WordPress.

اگر آدم احساس نیاز به این کند که باید ازدواج کند مخصوصا اگر دختر باشد چگونه باید از خدا بخواهد که این نیاز را برطرف کند؟

[ad_1]

در ابتدا به برخی شرایط استجابت دعا به طور مختصر و گذرا اشاره می کنیم و در پایان نکاتی چند در رابطه با ازدواج را یادآور می شویم.
دعا در صورتی به اجابت میرسد که شرایط زیر را داشته باشد:
1. به مصلحت بودن تحقق خواسته ی شخص دعا کننده ; زیرا در بعضی از موارد تحقق آن خواسته , برای شخص سودمند نیست . به عنوان نمونه رسیدن به مقام یا امکاناتی خاص , به نفع آدم نیست و بلکه ممکن است مایه ی دوری او از ایمان و تقوا گردد.
2. فرا رسیدن زمان مناسب برای تحقق مطلوب ; مثلا” ممکن است فردی علاقه مند باشد که شخصیت علمی ممتاز باشد و تلاش علمی فراوانی کند, ولی قطعا” در اندک زمان تحقق آن ممکن نیست و سال ها باید بگذرد تا نتیجه تلاش های خود را به دست آورد.
3. اخلاص در نیت و انقطاع کامل به خداوند متعال; چرا که عطایا, به اندازه ی نیت و اخلاص ث در آن , سرازیر می شوند. حضرت امیر(ع ) می فرماید: «ان العطیه علی قدر النیه؛ عطیه به اندازه ی ]اخلاص در[نیت] است».
4. معقول بودن خواسته ی آدم.
5. اقدام برای رسیدن به نتیجه و به کارگیری سایر عوامل طبیعی نقش دارنده متناسب با سنت های الهی در نظام خلقت.
6. روزی پاک و حلال ; پیامبر اکرم (ص ) فرمودند: «کسی که دوست دارد دعایش مستجاب شود, باید غذا و کسب خود را از حرام پاک کند». (میزان الحکمه , ج 3, ص 256, ح 5598)
7. از ته دل بودن دعا, نه لقلقه ی زبان؛ علامه ی طباطبایی (ره ) با استفاده ی از دو آیه ی شریفه ی «و اذا سألک عبادی عنی , فانی قریب اجیب دعوه الداع اذا دعان … ؛ هرگاه بندگانم از من سوال کردند, به درستی که من نزدیک هستم دعای دعاکننده را هرگاه مرا بخواند اجابت می کنم» (سوره بقره , آیه 186) و آیه ی «ادعونی استجب لکم؛ بخوانید مرا استجابت می کنم شما را» (سوره غافر, آیه ی 60).
برخی گفته اند در استجابت دعا دو چیز را معتبر می داند:
الف ) دعوت , خواستن و طلب باشد, آن هم به راستی و صداقت ; نه این که لقلقه ی زبان باشد که لفظ «ادعو» آن را می رساند.
ب ) فقط از خداوند متعال بخواهد که لفظ «…نی » همین را می فهماند. بنابراین این اگر به یک سبب از هزاران اسباب خارجی اعتماد کند, از خدا, نخواسته و در این جا «نی » محقق نشده است ». (المیزان , ج 2, صص 30 – 33)
8. یقین به اجابت داشتن ; پیامبر اکرم (ص ) فرمودند: «خدا را بخوانید و یقین به اجابت داشته باشید». (همان )
9. اصرار در دعا; پیامبر اکرم (ص ) فرمودند: «خداوند متعال بنده ای را رحمت می کند که حاجتی را از خدای عزوجل بخواهد, پس در دعا پافشاری ورزد؛ چه استجابت شود و چه نشود». (میزان الحکمه , ج 3, ص 268, ح 5666). امام صادق (ع ) نیز فرمودند: «هیچ دربی نیست که پی در پی کوبیده شود, مگر این که بر آدم گشوده خواهد شد».
10. رعایت آداب ظاهری ; رعایت زمان دعا, صلوات فرستادن در اول و آخر دعا, ستایش و تسبیح خداوند متعال و … (به کتاب های دعایی رجوع شود).
11. واسطه قرار دادن معصوم (ع )؛ خداوند متعال متعال می فرماید: «وابتغوا الیه الوسیله؛ به سوی خداوند متعال واسطه بجویید», (سوره مائده , آیه 35) و نیز می فرماید: «وقتی انسانها به خود ستم نموده و نزد تو می آمدند و طلب مغفرت می کردند, پیامبر نیز برای آنان استغفار می نمود, خدا را مهربان و استغفار پذیر می یافتند». (سوره نساء, آیه 64).
اما نکاتی که باید در مورد مسأله ازدواج مد نظرتان باشد عبارتند از:
1- «کلبه ی احزان شود روزی گلستان غم مخور». هنوز دیر نشده است سن ازدواج دختران دانشجو معمولا” بالاتر از 25 سال است . البته هدفمان از این نکته صبر نمودن نیست بلکه می خواهیم به عرض برسانیم که :
الف) اضطراب نداشته باشید چون دیر نشده است.
ب ) از خداوند متعال و رحمت بى پایان او مأیوس نباشید همچنان براى خود دعا کنید و در دعاى خود اصرار و پافشارى نمایید و همسرى مناسب را که فراهم‏کننده‏ى خوشبختى و سعادت دنیا و آخرت شما باشد، از خداوند متعال مسئلت کنید.
ج ) از خواندن دعاها و اذکارى که در این مورد در مفاتیح الجنان وارد شده است کمک بگیرید.
د ) با توسل و اهداى نماز، روزه قرآن و دیگر کارهاى خیر به پیشگاه ائمه اطهار(سلام‏الله علیهم اجمعین)، از آن‏ها بخواهید اجابت دعایتان را از خداوند متعال بخواهند.
ه ) هیچ گاه به دلیل تأخیر در مقصود پرخاش‏گرى نکنید؛ حسادت نورزید و الفاظ بى مورد، زشت، کفرآمیز، مأیوس کننده و… بر زبان جارى نسازید که تمام مراحل زندگى امتحان الهى است و اگر شما در این امتحانات پیروز نباشید، خود موجب تأخیر در مقصود مى‏شوند. توصیه اکید مى‏کنیم که مواظب باشید این تأخیر موجب معصیت نشود که خود باعث تأخیر بیش‏تر مى‏گردد.
و ) به خداوند متعال اعتماد و تکیه کنید و بدانید که ازدواج مسئله‏اى است که تأیید خداوند متعال سبحان و عنایت او بیش‏تر از هر عمل دیگرى مورد نیاز است. هرگز به امید دیگران و نا امید از عنایت خداوند متعال نباشید. مبادا در دل خود دیگران را مؤثرتر از خداوند متعال بدانید و چشم امید شما به دیگران باشد. بى تردید خداوند متعالى که چنین دخترى را آفریده است، کفو او را نیز در نظر گرفته و به موقع او را روانه منزل شما خواهد کرد.
2- اگر در دانشگاه محل تحصیل شما، مرکزی وجود دارد که در زمینه شناسایی و معرفی دختران و پسران مجرد فعالیت می کند – در صورتی که صد در صد مورد اعتماد شما و افراد با تجربه دیگر باشد و اصول اخلاقی و دینی را رعایت می کنند – آمادگی خود را به مسؤولین آن کانون اعلام کنید تا افراد مناسب و دارای صلاحیت به طور رسمی از خانواده محترمشان خواستگاری کنند. تأکید می شود که هرگز برای آشنایی با افراد مجرد، بدون اشراف و اطلاع خانواده خویش هیچ گونه تماسی (حضوری، مکاتبه ای، تلفنی) نداشته باشید تا دچار بعضی دام های خطرناک و عواقب سوء آن نشود.
[ad_2]

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع از