اگر شهوت رانی، شرب خمر و استماع غنا باعث رکود و از بین رفتن قوای عقلی می شود چرا غربی ها از این موضوع مستثناء هستند؟

[ad_1]

آنچه که در جواب اجمالی می توان گفت این است که:
اولا، تمدن مطلوب و پیشرفت های جوامع گوناگون بشری، محصول افکار مشروبی و مغزهای الکلی و یا بی بند و باری های لجام گسیخته جنسی نیست، بلکه نتیجه دانش و دانش دانشمندان و اندیشوران است و نوعا دانشمندان از مفاسد اخلاقی دور بوده اند. به عنوان نمونه پاستور را
می توان مثال زد که وی حتی در روزهای تعطیلی از تحقیق و تلاش فکری باز نایستاد و حتی خود گفته بود: بهترین کار در عصر روز یکشنبه (روز تعطیل مسیحیان) حضور در آزمایشگاه و یا استفاده از استادان به نام است (زندگینامه پاستور، ج 1، ص 39).
و یا راسل (دانشمند معروف غربی) زندگانی قانونی زناشویی را فراتر از غریزه جنسی دانسته و آن را عشق خوانده است (زندگینامه راسل، ص 129، ترجمه: احمد بیرشک، انتشارات خوارزمی).
ثانیا، آثار زیانبار شراب و میگساری و غنا و موسیقی شهوت انگیز و مانند آن در کشورهای غربی و به تبع آن در کشورهای غیر اروپایی بر کسی پوشیده نیست؛ از هم پاشیدگی خانوادگی، تولد فرزندان نامشروع، قتل و جنایت، همه اینها نوعا از آثار شراب و غنا و قمار به شمار می روند (یادرآوری می شود که به تازگی (13/10/82) در خبرها آمده است که سازمان ملل طی آماری اعلام کرد که آمریکا با 51درصد و کره جنوبی با 50درصد رشد سالانه طلاق، درصدد کشورهای دنیا قرار دارند).
و به عبارت دیگر مواد مخدر عامل اصلی رکود عقلی، انحطاط اخلاقی و بیماری های مختلف روانی است که به اعتراف بزرگان دانشی و سیاسی غرب جامعه غرب را به بحران کشانده است.
ثالثا، رکود و پیشرفت عقل نیاز به تعریف دارد. آیا منظور از پیشرفت عقل، توسعه تک بعدی و ابزاری اجتماع است. یا منظور از آن توسعه همه جانبه (روحی، اخلاقی، ابزاری و صنعتی) است.
آری، غرب از نظر صنعت، ماشین، تکنولوژی و جز این ها، توسعه های شگفت آوری داشته است که همه اینها عقلانیت ابزاری است و عقل واقعی نمی باشد.
غرب براساس تفکرات فلسفی اومانیستی، لیبرالیستی و… با آزادی دادن به افراد جامعه، آنان را با پیامدهایی چون: اضطراب های روز افزون، پوچی گری، نهیلیسم و بحران هویت و پناه بردن به مخدرات و مارلی جوانا و مسکرات دیگر مواجه کرده، تا در خمار و مستی و اعتیاد نفهمند چه بر سرشان آمده است تا از این راه لحظه ای دور از آلام جسمی و روحی باشند و این دور شدن از هدف آفرینش خود غفلتی دیگر و فاجعه ای بس اسفناک است (سید ابراهیم حسینی، کتاب نقد، شماره 17، زمستان 79، ص 161).
چگونه کسی که همه سرمایه های حیات خود را فدای هیچ و پوچ می کند می توان عاقل دانست؟ آیا کسی که بهترین و با ارزش ترین سرمایه خود را (آدمیت) به تاراج می گذارد می توان عاقل دانست؟ آیا این رکود عقل نیست؟
رابعا، آثار تخریبی بی بند و باری جنسی، میگساری و موسیقی و غنای شهوت انگیز، افزون بر تأکید دینی بر آن، مورد تأیید و قبول علوم دانشمندان گرفته است.
برای آگاهی بیشتر ر.ک:
تفسیر نمونه، ج 17، ص 20 و 27، ج 2، ص 74
تأثیر موسیقی بر اعصاب و روان، حسین عبداللهی خروش
[ad_2]

دکمه بازگشت به بالا