آیا دعا نویسی اشکالی دارد؟ حکم شرعی آن چیست؟

دعانویس شخصی است که با استفاده از نوشتن متون دعا بر روی اجسامی مانند قفل و کلید و کاسه و یا بر روی کاغذ ادعا می کند که می تواند مشکل مردم را حل نماید. نوع این افراد شیادانی هستند که جنبه های شرعی را رعایت نمی کنند و در موارد زیادی دیده شده که به جای حل مشکل، مشکلات مردم را دوچندان کرده اند. گاهی برخی از طلسمهای شیطانی را به عنوان دعا به مراجعه کنندگان می دهند و در اوایل شاید در ظاهر شخص تاثیری در زندگی خود ببیند اما پس از مدتی با ورود اجنه و شیاطین به زندگی آن شخص مشکلات پیچیده دامن افراد را می گیرد!.

بهترین راه برای حل مشکلات و کسب توفیقات، استفاده از دعا هایی است که از معصومین رسیده و علما بدان توجه کرده اند. کتبی مثل مفاتیح الجنان بسیار در حل مشکلات تأثیر گذار است. نمازی بسیار پرفضیلت مثل نماز جعفر طیار می تواند نمونه ای از همین ادعیه باشد. در ادامه حکم شرعی این گونه امور مطرح می شود.

لازم به ذکر است که سحر و جادو حرام است و جزء گناهان کبیره محسوب می شود، و اگر دعانویسی به این سمت برود نیز جایز نیست.

مطابق نظر آیت الله خامنه ای

س 1432: آیا پرداخت و دریافت پول در قبال نوشتن دعا جایز است؟

ج: دریافت یا پرداخت مبلغی به عنوان اجرت نوشتن دعاهای وارده اشکال ندارد.

س 1433: دعاهایی که نویسندگان آنها ادعا می‏کنند که در کتابهای قدیمی دعا نقل شده‏ اند، چه حکمی دارند؟ و آیا این ادعیه از نظر شرعی معتبر هستند؟ مراجعه به آنها چه حکمی دارد؟

ج: اگر دعاها از ائمه اطهار(علیهم‌السلام) نقل و روایت شده باشند و یا مضامین آنها حق باشد، تبرّک جستن به آنها اشکال ندارد. همانگونه که تبرّک جستن به دعاهای مشکوک به این امید که از معصوم(علیه‌السلام) باشند، اشکال ندارد. اجوبه الاستفتائات.


طبق نظر آیت الله صافی گلپایگانی

طبق نظر آیت الله صافی گلپایگانی

مراجعه به دعانویس ها

س. مراجعه به دعانویسان و فال گیرها چه حکمی دارد؟

ج. نوشتن دعاهائیکه با دلیل معتبر از ائمه معصومین علیهمالّسلام نقل شده و اجرت گرفتن در مقابل آن٬ اشکال ندارد ولی مراجعه به دعانویسان که به صورتهای مختلفه از منابعی که اعتبار شرعی ندارد نقل میکنند یا مینویسند جایز نیست و اینگونه پول گرفتن٬ اکل مال به باطل و حرام است.والله العالم. استفتائات آیت الله صافی گلپایگانی.


مطابق نظر آیت الله سیستانی

مطابق نظر آیت الله سیستانی

پرسش: ایا مراجعه به دعا نویس اشکال دارد؟ نظر شما در مورد سحر و جادو چیست؟

پاسخ: مراجعه به دعا نویس اشکال ندارد ولی سحر وجادو جایز نیست. استفتائات آیت الله سیستانی.

 

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی

سر کتاب باز کردن [دعا]

پرسش :گاهی برخی افراد نزد اشخاص دعا گیر یا غیر آن میروند و از آنها می خواهند سر کتاب باز کند . حال بفرمایید باز کردن کتاب یا همان سر کتاب گرفتن چه حکمی دارد ؟

پاسخ :جایز نیست.

مراجعه به افراد دعا نویس و رمّال

پرسش :همسر من برای دعا کردن به یک خانم سیّدی مراجعه کرده است که برای دعا کردن از او طلب پول زیادی (مبلغ 260000 تومان) کرده است و هنگامی که به همسرم اعتراض کردم او مرا از نفرین آن خانم می ترساند. خواهشمند است مرا راهنمایی کنید.

پاسخ :به ایشان بگویید فریب افراد شیاد را نخورید و دنبال این حرف ها نروید، ما به شما توصیه می کنیم سعى کنید تمام نمازها، مخصوصاً نماز صبح را اوّل وقت بجا آورید. و پس از نماز صبح دست راست را بر سینه نهاده، هفتاد مرتبه ذکر «یا فتّاح» را تکرار کنید. سپس 110 مرتبه صلوات بفرستید، و گاه نیز ذکر «لا حول و لا قوه الا بالله» را تکرار نمایید، و هر روز هر چند به مقدار کمى صدقه دهید. انشاء الله این کار در رفع مشکلات شما موثّر است.

حکم شرعی دعا نویسی

پرسش :نظر شارع مقدّس در مورد دعا نویسى چیست؟ آیا در اسلام چیزى به نام دعا نویسى وجود دارد؟

پاسخ :نوشتن دعاهایى که از ایمّه معصومین(علیهم السلام) رسیده، و در کتب معتبره موجود است، اشکال ندارد. و امّا دعا نویسى حرفه اى، که متداول افراد سود جوست، صحیح نیست.

اشتغال از طریق دعانویسی [دعا]

پرسش :آیا دعانویسى و پول گرفتن در مقابل آن به عنوان کسب یا هدیه جایز است؟

پاسخ :اگر دعاهاى مشروعه ماثوره باشد مانعى ندارد ولى دعانویسى خرافى حرفه اى جایز نیست.

مراجعه به ساحر برای حل مشکل [دعا]

پرسش :شخصى، که زندگى عادى خود را مى گذرانده، ناگهان دچار مشکلات عدیده مى گردد! یکباره افسردگى، ناراحتى هاى عصبى، کم خوابى و بى حوصلگى، نظم زندگى اش را از هم مى پاشد! با مراجعه به چند پزشک متخصّص اعصاب و روان، نه تنها هیچ گرهى از کار او گشوده نمى شود، بلکه روز به روز حالش بدتر مى شود، تا بالاخره از مراجعه به پزشک نا امید، و به یک ساحر معروف مراجعه مى کند. وى پس از سعى و تلاش زیاد، مى گوید: «کسى تو را سحر کرده، شاید به زودى عمرت به سر آید!» ساحر معروف، با همدستى یک ساحر دیگر، چند عدد تعویذ و دعا را کشف مى کند، که اسم آن شخص روى آن نوشته شده، و همراه با اشیاى عجیب همچون فولاد، سوزن، استخوان و مانند آن، در یک جا قاب شده بود. ساحر با این که با آن شخص آشنا نیست، اسم کسى که این کارها را کرده به او مى گوید، او هم به یقین رسیده که عامل این سرگردانى و بدبختى همان شخص است. حال با توجّه به این که تمام زندگى وى از هم پاشیده (البتّه بعد از پیدا شدن و پاره شدن کاغذهاى مذکور حالش بهتر شده است) و اگر کمک ساحران نبود تا چند روز دیگر رشته زندگى اش از هم پاشیده مى شد. عامل این بدبختى ها و رنجهاى وى چه تاوانى باید بپردازد؟

پاسخ :قول ساحران اعتبارى ندارد، به آن اعتنا نکنید. دستورى به شما مى دهم، اگر عمل کنید حال شما ان شاء اللّه خوب خواهد شد: نمازها، مخصوصاً نماز صبح را اوّل وقت بخوانید، و بعد از نماز صبح دست راست را روى سینه بگذراید، و هفتاد مرتبه «یا فتّاح» بگویید. سپس 110 مرتبه صلوات بفرستید. در هر شبانه روز پنج مرتبه آیه الکرسى بخوانید، و به خود بدمید. و هر وقت گرفتار ناراحتى فکرى شدید، ذکر «لا حول و لا قوّه الاّ باللّه» را بگویید. این برنامه را تا چهل روز ادامه دهید، ان شاء اللّه مشکل شما برطرف خواهد شد.

کسب درآمد از دعا نویسی [دعا]

پرسش :اگر کسى جهت نوشتن دعاهایى که در بعضى کتب براى شفاى سردرد و مانند آن آمده پول بگیرد، چه حکمى دارد؟

پاسخ :اگر دعاهایى باشد که در کتب معتبر نوشته شده، مانعى ندارد.

راه تشخیص دعانویسان معتبر از غیر معتبر [دعا]

پرسش :گاه افرادى با عنوان دعا نویسى اقدام به کلاهبردارى مى کنند. براى این که بتوان تشخیص داد که کدام مورد کلاهبردارى و کدام مورد بر اساس دستورات اسلام است، چه راههایى وجود دارد؟

پاسخ :چنانچه افراد مزبور آدمهاى با سواد و با تقوایى باشند، و از کتب معتبر استفاده کنند، دعانویسى آنها صحیح است. در غیر این صورت اعتمادى بر آنها نیست.

مراجعه به دعا نویسان [دعا]

پرسش :آیا مراجعه به دعا نویس اشکال دارد؟ آیا شما کار دعا نویسان را تایید می نمایید؟

پاسخ :فریب افراد شیاد را نخورید و دنبال این حرف ها نروید، ما به شما توصیه می کنیم سعى کنید تمام نمازها، مخصوصاً نماز صبح را اوّل وقت بجا آورید. و پس از نماز صبح دست راست را بر سینه نهاده، هفتاد مرتبه ذکر «یا فتّاح» را تکرار کنید. سپس 110 مرتبه صلوات بفرستید، و گاه نیز ذکر «لا حول و لا قوه الا بالله» را تکرار نمایید، و هر روز هر چند به مقدار کمى صدقه دهید. انشاء الله این کار در رفع مشکلات شما موثّر است. استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.
منبع: هدانا

دکمه بازگشت به بالا