چرا امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ تا مردم خوب نشوند نمی آیند مگر برای ایشان هم فرقی می کند؟

چرا امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ تا مردم خوب نشو…

سوال

چرا امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ تا مردم خوب نشوند نمی آیند مگر برای ایشان هم فرقی می کند؟

پاسخ

1. زمانی حضرت ظهور خواهند کرد که مردم جهان آمادگی درک حضرت را داشته باشند و از جان و دل خواهان ایشان باشند زیرا هدف اصلی ایشان ایجاد عدل و قسط و اجرای کامل احکام اسلامی در سراسر گیتی است.از طرفی خداوند سبحان در قرآن می فرماید:
«خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر خودشان بخواهند» یعنی: خداوند سبحان حق تعیین سرنوشت مردم را به آن ها داده و بنا بر اختیار و عقلی که به آن ها داده این وظیفه را بر عهده خود آن ها نهاده و از این رو برای ظهور حضرت مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ هم مردم باید با انتخاب خود در صدد تغییر سرنوشت خود باشند و برای سامان یافتن و اصلاح خود و جامعه تلاش کنند و لذا ابتدا باید تمام مردم خواهان ظهور ایشان باشند تا خداوند تبارک و تعالی اجازه ظهور دهد و این از سنت های الهی است که تغییر نخواهد کرد پس آمادگی مردم و سپس دعوت آن ها از حضرت امری ضروری برای ظهور حضرت خواهد بود.
2.امام مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ پس از ظهور اقدام به تشکیل حکومت جهانی خواهند کرد و سپس آرمان های خود مانند عدالت، معنویت، امنیت و … را در سطح جهان عملی خواهد ساخت و روشن است که گردن کشان و زور مداران دنیا در برابر حضرت کوتاه نخواهند آمد و درگیری با نیروهای باطل اجتناب ناپذیر خواهد بود طبق روایاتی که از اهل بیت رسیده، پیروزی های امام مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ بدست نمی آید مگر بعد از تلاش های مداوم و جنگ های شدید بین حضرت و دشمنانش که در حدیثی حضرت امام صادق ـ علیه السلام ـ می فرماید: «این پیروزی بدست نخواهد آمد مگر با ریخته شدن خون و عرق» لذا حضرت به سپاهیانی برای این جنگ ها نیاز دارد تا بتواند پیروز شود پس باید انسان های مومن و نیک کردار وجود داشته باشندتا بتوانند در رکاب امام مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ بجنگند و حضرت را در مسیر تشکیل حکومت جهانی و اجرای اهداف آن حضرت یاری دهند.
3. بعد از ظهور و فتح دنیا، حضرت باید بر دنیا حکومت کند و سراسر جهان هستی را اداره کند و روشن است که مدیریت دنیای با این همه وسعت، برای یک نفر امکان پذیر نیست لذا آن حضرت به کارگزاران و حاکمانی نیاز دارد تا به واسطه آن ها دنیا را اداره کند، حال شما تصور کنید کل دنیا حاکم می خواهد، همه کشور ها و همه استان ها و همه شهر ها و روستا ها نیازمند مدیران لایق و مومن اند و این خود مجموعه ای از نیروهای توانمند و با اخلاقی را می طلبد.
با لحاظ این مطلب نیز خوب بودن مردم و درستکاری بسیاری از آن ها امری ضروری به نظر می رسد و ممکن است علت تأخیر ظهور حضرت همین مسئله باشد یعنی حضرت هنوز یاران خود را نیافته است که بتواند بوسیله آن ها اهداف خود را عملی سازد، پس برای ایشان قطعا فرق خواهد کرد که مردم دنیا خوب باشند (مومن) یا بد (کافر) و هر زمان انسان های دنیا این آمادگی را بیابند قطعا حضرت خواهند آمد.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1. دادگستر جهان، ابراهیم امینی.
2. نگین آفرینش، مهدی حائری و همکاران.
         
 
 

چرا امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ تا مردم خوب نشوند نمی آیند مگر برای ایشان هم فرقی می کند؟ / مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم

دکمه بازگشت به بالا