درختی که در پنج امامزاده در نزدیکی جمکران است چیست آیا این درخت حاجت می‌دهد؟

درختی که در پنج امامزاده در نزدیکی جمکران است چیست آیا این د…

سوال

درختی که در پنج امامزاده در نزدیکی جمکران است چیست آیا این درخت حاجت می‌دهد؟

پاسخ

درباره اینکه آیا چنین درختی حاجت می‌دهد یا نه، لازم است در ابتدا، چگونگی بر آورده شدن حاجات انسان، را بدانیم که از چه راه و چه طریقی است.
تمام حوائج و خواسته‌های انسان، فقط توسط خداوند متعال برآورده می‌شوند و اوست که قادر بر هر چیزی است و به هر کسی که بخواهد نعمت می‌دهد « و ان الله علی کل شیء قدیر.» و مشیّت خداوند بر تمام عالم هستی، سایه افکنده است لذا به جز خداوند، هیچ موجودی مستقلاً قادر نیست که فعلی را انجام دهد، اما خداوند متعال عالم هستی را بر اساس، «علت و معلول» و «سبب و مسبب» خلق کرده و برای تحقق هر فعلی، یک سری عللی قرار داده که با وجود آن علل و اسباب، آن موجود تحقق پیدا می‌کند، ولی آن علّت‌ها مستقل نیستند بلکه به اذن خداوند، موثراند و در واقع آن موجود و خاصیّتش و علت بودنش، همه به اذن و قدرت خداوند است و اگر خداوند اراده نماید، آن خاصیت را از موجود می‌گیرد، مثلا آب، از انسان رفع عطش می‌کند، و آتش می‌سوزاند، و این خواص را خداوند در این اشیاء قرار داده و اگر زمانی اراده نماید، این خاصیت را می‌گیرد و آب رفع عطش نمی‌کند و آتش نمی‌سوزاند، یعنی اسباب تا جائی که خداوند اراده نماید، موجب پیدایش اثر می‌شوند. بنابراین خداوند به واسطه اسبابی نیازها و حاجات انسان را بر آورده می کند مثلاً شخصی مریض است و یا از خداوند حاجت دیگری را، طلب می‌کند، این خواسته انسان را خداوند در مرحله اول، در بین موجودات مادی قرار داده است، برای درمان مرض، داروهائی را در طبیعت قرار داده که با استعمال آن ها، بهبودی حاصل می‌شود و اما گاهی دارو این خاصیت را ندارد و شفا نمی‌دهد، و یا دکتر نمی‌تواند بیماری را تشخیص دهد و یا دارو پیدا نمی‌شود در همه این موارد، علّت طبیعی، کارگر نیست.
 اما همه علت‌ها، علل مادی نیستند و خداوند از طرق دیگری هم می‌تواند این حاجات را برآورده سازد. و مریضی انسان با دعای یک انسان صالح شفا یابد، در هر دو حالت، شفا دهنده خدا است گاهی با دارو شفا می‌دهد و گاهی با دعا، و اینها وسایل هستند یکی وسیله مادی و دیگری غیر مادی و معنوی، اما برآورده شدن دعا هم شرایطی دارد، که یکی از آنها، توسل به یکی از اولیاءالهی است، چون ولی خدا، در نزد خداوند دارای عزت و احترام است، خداوند به خاطر او حاجت انسان را برآورده می‌نماید.
امامان ـ علیهم السّلام ـ و برخی امامزاده‌ها در نزد خداوند دارای منزلت و مکانت خاصی هستند و اگر انسان به آن ها توسل بجوید، خداوند به حرمت آن ها خواسته‌های انسان را برآورده می‌سازد و این مطلبی است که خداوند به آن دستور داده است، خداوند در سوره مائده می‌فرماید: «یا ایها الذین امنوا اتقو الله و ابتغوا الیه الوسیله.»[1] ای کسانی که ایمان آورده‌اید، تقوا داشته باشید، و وسیله و دست‌آویز برای نزدیکی به خدا بطلبید، (اگر می‌‌خواهید به خداوند نزدیک بشوید، یک وسیله‌ای بیاورید)
امیر مؤمنان علی ـ علیه السّلام ـ در تفسیر این آیه شریفه می‌فرماید: «انا وسیلته، انا و ولدی»: می‌فرماید: من و فرزندانم وسیله خداوند هستیم. یعنی اگر انسان می‌خواهد به درگاه خداوند برود باید آن حضرت و اولاد مطهرش را واسطه قرار دهد. تا خداوند حاجت انسان را برآورده نماید، آن بزرگواران، دارای منزلت خاص است، لذا دعا در کنار تربت پاک آن ها، به خاطر حرمت شان، برآورده می‌شود بنابراین یکی از وسیله‌ها، دعا در کنار آرامگاه اولیاء و صالحین می‌باشد.
نتیجه این که آرامگاه پنج امامزاده نزدیک جمکران از آنجائی که از اولاد امیر مؤمنان هستند و از سادات و صالحین می‌باشند، نزد خداوند متعال دارای عزت و احترام می‌باشند و قبور مطهرشان هم، دارای حرمت و منزلت است، دعا در آن مکان‌ها، به اجابت نزدیک تر و امید اجابت آن بیشتر است. اما درخت یا چیز دیگری موضوعیت ندارد و این اشیاء نمی‌توانند حاجت بدهند.

پی نوشت:
[1] . مائده/35.

درختی که در پنج امامزاده در نزدیکی جمکران است چیست آیا این درخت حاجت می‌دهد؟ / مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم

دکمه بازگشت به بالا