در کتابی خوانده ام امام زمان(عج) همراه عده ای بر سر زنان به سوی کربلا می رفته که یکی از علما ایشان را شناخته و با آن گروه همراه شده است صحت این حادثه را می خواستم؟

در کتابی خوانده ام امام زمان(عج) همراه عده ای بر سر زنان به …

سوال

در کتابی خوانده ام امام زمان(عج) همراه عده ای بر سر زنان به سوی کربلا می رفته که یکی از علما ایشان را شناخته و با آن گروه همراه شده است صحت این حادثه را می خواستم؟

پاسخ

احتمالاً پرسشگر ارجمند داستان را در کتاب امام زمان و سید بحرالعلوم، تألیف سید جعفر رفیعی و امثال اینها مطالعه کرده باشد.
اصل داستان را یکی از روحانیون از یکی از علماء، بدون ذکر اسم نقل نموده می گوید: آن عالم در چهار فرسخی کربلا در روستایی به نام (طویریج) به من گفت: من از عالم بزرگی ـ او نیز نام آن عالم را ذکر نمی کند ـ که با مردم طویریج عزاداری می کرد، پرسیدم، شما به چه دلیل علمی برای امام حسین ـ علیه السلام ـ  به سینه می زنید و اشک می ریزید؟ آن عالم بزرگ فرمود: علامه بحرالعلوم امام زمان(عج) را در میان عزادارن طویریج می بیند، که گریه می کند و به سر و سینه می زند، فلذا او بی اختیار به دسته سینه زن پیوسته و مشغول عزاداری می شود.
از آنجا که اصل جریان مربوط به علامه بحرالعلوم است، باید جریان مزبور را در کتاب هایی چون نجم الثاقب و کشف الاستار و جلد 51 بحارالانوار و دارالسلام، که ملاقات های سید بحرالعلوم با امام زمان(عج) را گردآوری نموده اند، جستجو نمود، روی این اساس تفحص و جستجوی لازم انجام گرفت، لکن متأسفانه اثری و خبری از داستان مزبور به دست نیامد.
بنابراین نتیجه و پاسخ این است که: در اصل شرکت امام زمان(عج) و عزاداری آن حضرت، در عزای جد مظلومش امام حسین ـ علیه السلام ـ  هیچ گونه شک و تردیدی وجود ندارد، لکن صحت داستان مورد سئوال با ویژگی خودش معلوم نیست.
 
معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1ـ محدث نوری، نجم الثاقب.
2ـ مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار.
3ـ صافی گلپایگانی، لطف الله، اصالت مهدویت.

در کتابی خوانده ام امام زمان(عج) همراه عده ای بر سر زنان به سوی کربلا می رفته که یکی از علما ایشان را شناخته و با آن گروه همراه شده است صحت این حادثه را می خواستم؟ / مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم

دکمه بازگشت به بالا