آیا آیت الله خامنه ای تا زمان ظهور امام زمان (عج) زنده هستند؟ اگر احادیثی در این باره وجود دارد بنویسید؟

آیا آیت الله خامنه ای تا زمان ظهور امام زمان (عج) زنده هستند…

سوال

آیا آیت الله خامنه ای تا زمان ظهور امام زمان (عج) زنده هستند؟ اگر احادیثی در این باره وجود دارد بنویسید؟

پاسخ

با ذکر دو مقدمه پاسخ سؤال روشن می شود:
الف- ‌زمان ظهور مشخص نیست و هیچ کس از زمان آن آگاه نیست و برخی روایات تعیین کنندگان زمان ظهور را دروغ گویان شمرده اند[1] و با مشاهده برخی از نشانه های غیر حتمی ظهور همانند گسترش ظلم و فساد در زمان قبل از ظهور و… نمی توان رخ دادن ظهور در آینده نزدیک به صورت قاطعانه حکم داد گرچه همیشه و در هر آن احتمال ظهور وجود دارد.
ب- مدت عمر هیچ کس مشخص نیست[2] و تنها خداوند تبارک و تعالی از مقدار و عمر انسان ها باخبر است از این روی جز خداوند تبارک و تعالی هیچ کسی از زمان به پایان رسیدن حیات پر برکت حضرت آیت الله خامنه ای اطلاعی ندارد اگر چه از خداوند همواره می خواهیم که عمر آن بزرگوار را تا زمان ظهور حضرتش مستدام بدارد. با توجه به این دو مقدمه می توان گفت پاسخ این سؤال را جز خداوند تبارک و تعالی کسی نمی داند  و مشخص نیست آیا آیت الله خامنه ای تا زمان ظهور حضرت زنده اند یا خیر و در این مورد هیچ حدیثی نیز از ائمه به ما نرسیده است .

پی نوشت ها:
[1] . امام باقر ـ علیه السّلام ـ خطاب به یکی از اصحاب خود که از زمان ظهور سؤال کرد فرمودند: وقت گذاران دروغ می گویند، وقت گذاران دروغ می گویند، وقت گذاران دروغ می گویند. ر. ک: طوسی، الغیبه، قم، مؤسسه المعارف الاسلامیه، چاپ دوم، 1417، ص 425.
[2] . ر.ک: اعراف/187.

آیا آیت الله خامنه ای تا زمان ظهور امام زمان (عج) زنده هستند؟ اگر احادیثی در این باره وجود دارد بنویسید؟ / مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم

دکمه بازگشت به بالا