امام زمان (عج) می تواند الآن تشکیل خانواده بدهد یا خیر و اگر در جمع خانواده خود حضور داشته باشد لازمه آن پذیرفتن عهد حکومت ظالمان نیست لطفاً توضیح دهید؟

امام زمان (عج) می تواند الآن تشکیل خانواده بدهد یا خیر و اگر…

سوال

امام زمان (عج) می تواند الآن تشکیل خانواده بدهد یا خیر و اگر در جمع خانواده خود حضور داشته باشد لازمه آن پذیرفتن عهد حکومت ظالمان نیست لطفاً توضیح دهید؟

پاسخ

در مورد مسأله ازدواج امام مهدی (عج) دیدگاه های مختلفی وجود دارد به گونه که در این باره نمی توان به نظر قاطعانه ای دست یافت یعنی نه می توان ازدواج آن حضرت را قطعی تلقی کرد و نه عدم ازدواج را، حال سؤال این است که اگر امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ ازدواج کرده باشند آیا ازدواج منجر به گردن گرفتن بیعت ظالمان خواهد شد؟
به نظر می رسد پاسخ سؤال فوق منفی است و ازدواج امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ به شناسایی حضرت منجر نخواهد شد تا موجب انعقاد بیعت ویا انعقاد صلح وقرارداد میان ان بزرگوار وحکام جور گردد .
در روایات متعددی به این نکته اشاره شده است که گروهی از افراد مؤمن و پرهیزگار که از نظر مراتب معنوی رتبه های بلندی دارند در دوران غیبت امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ را همراهی می کنند. امام باقر ـ علیه‎ السلام ـ در این باره فرموده اند: «و ما بثلاثین من وحشه»[1] امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ با وجود سی نفر تنها و بی مونس نخواهد بود.»
بر این اساس اگر ارتباط و همراهی این گروه با آن حضرت به شناسایی ایشان در میان مردم منجر نمی شود ـ که نمی شود ـ پس این امکان هم وجود دارد که حضرت همسر داشته باشند و در عین حال به زندگی غایبانه ایشان هم لطمه ای وارد نشود به تعبیر دیگر همسر حضرت نیز از نظر مراتب معنوی حائز رتبه های بالایی باشند و امر حضرت را مخفی نگاه دارند.
ونیز این امکان وجود دارد که امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ از میان بانوان معمولی همسر انتخاب نمایند بدون اینکه هویت واقعی خود را برای آنان آشکار نمایند. به تعبیر دیگر ما بر این باوریم که غیبت امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ غیبت شخص نیست غیبت شخصیت است یعنی اینگونه نیست که به شکل معجزه گونه بدن حضرت به چشم ها دیده نشود بلکه آن حضرت در میان انسان ها زندگی می کنند دیده می شوند و می بینند اما از آنجا که هویت ایشان بر مردم مخفی است دیده شدن آن حضرت به شناسایی شخصیت شان منجر نمی شود بنابراین این احتمال هم احتمال معقولی است که امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ ازدواج کرده باشند بدون اینکه همسر ایشان از هویت واقعی آن حضرت مطلع باشند و از ین رو ازدواج امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ به شناخته شدن و در نتیجه به بر گردن گرفتن بیعت ظالمان منجر نخواهد شد.

معرفی منبع جهت مطالعه بیشتر:
جزیره خضرا در ترازوی فقه، نوشته جعفر مرتضی عاملی.

پی نوشت:
[1] . مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج 52، ص 153.

امام زمان (عج) می تواند الآن تشکیل خانواده بدهد یا خیر و اگر در جمع خانواده خود حضور داشته باشد لازمه آن پذیرفتن عهد حکومت ظالمان نیست لطفاً توضیح دهید؟ / مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم

دکمه بازگشت به بالا