یک هدیه که من رو به امام زمان نزدیک می کند؟

یک هدیه که من رو به امام زمان نزدیک می کند؟

سوال

یک هدیه که من رو به امام زمان نزدیک می کند؟

پاسخ

از آن جایی که شیعه، منسوب به امام زمان ـ علیه السلام ـ است و عملکرد شیعیان بازتاب ارزش های مکتب مهدوی به حساب می آید، هر کار خوبی که انجام بدهیم باعث خوشحالی و رضایت قلب شریف امام زمان ـ علیه السلام ـ و به منزله هدیه به پیشگاه آن بزرگوار خواهد بود.
امّا آن چه در این میان از همه مهم تر است و بیش از هر چیزی دیگر، قلب مقدّس حضرت ولی عصر ـ علیه السلام ـ را شاد و خوشحال می گرداند و باعث می شود که انسان به آن حضرت نزدیک گردیده و در آستان مقدس ولایت آن امام مهربان بار یابد، تقوا و طهارت باطن واعمال نیک ما می باشد.
از امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل شده که فرمود: من سرَان یکون من اصحاب القائم ـ علیه السلام ـ فلینتظر، و لیعمل باالورع و محاسن الاخلاق….»[1] هر کس می خواهد از جمله یاران امام قائم ـ علیه السلام ـ باشد، پس منتظر باشد و عملکردش بر اساس ورع، پاکی و تقوا و اخلاق پسندیده باشد. و نیز از آن بزرگوار نقل شده که فرمود: من دین الائمه، الورع، و العفّه، و الصلاح».[2]
سیره و روش امامان، ورع (پرهیز از هر گونه گناه و آلودگی) و پاک دامنی و صلاح (تزکیه و تربیت خود و دیگران) است.
بنابراین در قدم اول اگر بخواهیم امام زمان ـ علیه السلام ـ را خوشحال نمائیم و در جرگه یاران و پیروان آن بزرگوار قرار بگیریم، بهترین هدیه که ما را به آن حضرت نزدیک می گرداند، پاکی و طهارت ما از گناه و آلودگی به هر گونه منکری است که باعث جدایی و دوری ما از او می شود. بی تردید در پیش گرفتن راه صلاح، تقوا و طهارت، اخلاص و صفای باطن، پایانی جز رسیدن به وادی امن ولایت الهی امام زمان ـ علیه السلام ـ ندارد. و اساس و پایه است که بنا نهادن بر آن نیکو و محکم خواهد بود.
و در قدم دوم در مرحله بعد از خود سازی و اصلاح امور فردی و اجتماعی که پایه و اساس کار هر مومنی است، از جمله وظایف شیعه و مومنین آن است که هدایایی و لو ناقابل به محضر امام زمانش تقدیم نمایند.
منظور هدایای مادی نیست که مثلا برای امام زمان ـ علیه السلام ـ یک دست لباس بخرند، بلکه مقصود از هدیه، اعمال صالحه است از قبیل: قرائت قرآن، حج، زیارت قبور ائمه معصومین ـ علیهم السلام ـ و پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ به نیابت از آن حضرت. (و به فرموده برخی از بزرگان مثل استاد ما حضرت آیت الله وحید خراسانی، قرائت سه بار سوره توحید در هر روز صبح به نیابت از آن حضرت و هدیه نمودن آن به مادر شهیدش حضرت صدیقه طاهره ـ سلام الله علیها ـ ) و سرانجام هر کار خیری که از انسان سر زند می تواند آن را به محضر امام عصر ارواحنا فداه هدیه کند، خصوصا برای سلامتی آن عزیز هر صبح و شام به اندازه توان صدقه بدهد. و در پایان به این نکته لازم است اشاره نمائیم که صدقه دادن فقط با پول دادن و خرج کردن سرمایه مادی نیست، بلکه هر کار خیری را که به نیت امام زمان ـ علیه السلام ـ برای کسانی که نیاز به آن دارند انجام دادن، صدقه محسوب می شود و اشاعه و گسترش هر کار خیری صدقه است.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1ـ سیمای آفتاب، حبیب الله طاهری.
2ـ مکیال المکارم، آیت الله سید محمد تقی موسوی.

پی نوشت ها:
[1]. صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ص631.
[2]. همان.

یک هدیه که من رو به امام زمان نزدیک می کند؟ / مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم

دکمه بازگشت به بالا